Bičių duonelė

Gydomosios bičių duonelės savybės:

  • Aprūpina organizmą visomis svarbiausiomis biologinėmis medžiagomis ir padeda pašalinti dėl jų trūkumo atsirandančius negalavimus.
  • Stiprina imuninę sistemą ir suteikia organizmui jėgų gydytis pačiam.
  • Pašalina iš organizmo nuodingas medžiagas.
  • Saugo vegetacinę nervų sistemą.
  • Gerina kraujotaką.
  • Teigiamai veikia kraujo gamybos organus, didina hemoglobino ir eritrocitų kiekį kraujyje.
  • Padeda kovoti su mažakraujyste.
  • Šalina cholesterolio perteklių iš organizmo.
  • Padeda greičiau atsistatyti po sunkių fizinių ir protinių darbų, šalina nuovargį.
  • Puoselėja odą iš vidaus.
  • Padeda gydyti širdies ir kraujotakos sutrikimus.
  • Reguliuoja virškinimą ir gerina žarnyno veiklą.
  • Padeda nuo įvairių medžiagų apykaitos sutrikimų.
  • Reguliuoja skydliaukės veiklą.
  • Vartojama prostatos adenomos profilaktikai.

Žiedadulkės ir bičių duonelė yra panašūs produktai, tačiau turi keletą skirtumų. Sugrįžusios į avilį bitės žiedadulkes sudeda į korio akeles, sumaišo su šiek tiek medaus ir tvirtai suspaudžia. Užpildžiusios du trečdalius akelės, likusią dalį užpila medumi ir užlipdo vašku. Veikiant fermentams, skyla baltymai, riebalai ir angliavandeniai. Taip paruoštos žiedadulkės vadinamos bičių duonele. Nuo žiedadulkių bičių duonelė skiriasi tuo, kad joje yra daugiau monosacharidų, pieno rūgšties ir vitamino K. Pieno rūgštis konservuoja bičių duonelę ir neleidžia jai gesti. Bičių duonelės rūgštingumas (pH 4,3) yra didesnis nei žiedadulkių (pH 6,3).

Dažnai kyla klausimas, kuris produktas vertingesnis: žiedadulkės ar bičių duonelė? Kai kuriomis savybėmis bičių duonelė lenkia žiedadulkes. Pastarųjų metų tyrimai parodė, kad bičių duonelę lengviau įsisavina žmogaus organizmas. Tai vyksta todėl, kad „bręstant“ fermentuojasi duonelė ir skyla žiedadulkių apvalkalėlis, išlaisvindamas viduje esančias medžiagas, kurios greičiau absorbuojamos organizme. Fermentų veikimo metu, dalis baltymų skyla į paprastesnius junginius – peptidus ir laisvąsias aminorūgštis, o dalis sudėtingų angliavandenių suskaidomi iki monosacharidų, kurių dalis virsta pieno rūgštimi. Pieno rūgštis suteikia bičių duonelei didesnį rūgštingumą, kuris stabdo pelėsių, mikroorganizmų ir puvimo bakterijų dauginimąsi. Todėl šio konservuoto bičių produkto savybės laikui bėgant mažai kinta ir bičių duonelę galima ilgiau vartoti nei žiedadulkes. Biocheminiu požiūriu, bičių duonelė turi mažiau baltymų (apie 20 proc.), daugiau angliavandenių (24-34 proc.) ir iki 1,5 proc. lipidų. Kaloringumu bičių duonelė prilygsta miltams, ryžiams, žirniams. Iš mineralinių medžiagų bičių duonelėje daugiausia yra geležies, kobalto, fosforo ir kalcio. Aminorūgštys sudaro apie 15 proc. bičių duonelės sausųjų medžiagų. Vitaminų sudėtis yra panaši į žiedadulkių, tačiau bičių duonelėje yra daugiau vitamino K ir mažiau vitamino E.

Bičių duonelės biologiškai aktyvios medžiagos skiriasi nuo žiedadulkių. Joje gausu fermentų, tokių kaip sacharazė, amilazė, katalazė, aminotransferazė ir adenozintrifosfatazė. Taip pat yra organinių rūgščių, kai kurių hormonų, pigmentų bei medžiagų, pasižyminčių antibiotinėmis savybėmis. Tokia medžiagų visuma suteikia bičių duonelei ryškų biostimuliuojantį poveikį.

Pastarųjų metų tyrimai parodė, kad bičių duonelė, skirtingai nei medikamentai, neturi nepageidaujamo ar toksinio poveikio. Joje esantis mažas vitamino E ir estrogenų kiekis leidžia ją vartoti profilaktiškai įvairaus amžiaus žmonėms, net vaikams. Alergijos bičių duonelei atvejai labai reti.

Bičių duonelė rekomenduojama sergant mažakraujyste, hepatitu, cukriniu diabetu, virškinamojo trakto, ypač žarnyno (fermentiniai kolitai, enterokolitai, lėtiniai vidurių užkietėjimai) ligomis. K. Valiukienės ir bendraautorių tyrimai parodė, kad bičių duonelė gerina pagyvenusio amžiaus žmonių sveikatą, mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Neseniai atlikti tyrimai įrodė, kad bičių duonelė vyresnio amžiaus žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu, ne tik sumažino cholesterolio kiekį kraujyje, bet ir sustiprino imuninę sistemą.

Bičių duonelę profilaktiškai rekomenduojama vartoti po 10-15 g per dieną, o gydymo tikslais – po 20-30 g per dieną.

Valūnų bityno produktai:

Medus
Bičių vaško žvakės
Kiti bičių produktai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Pirkinių krepšelis
Į viršų